SEKTÖR REKABET YAPISI ŞABLONU

Mentoro danışmanlarının kullandıkları stratejik veri şablonlarından biri kavramı Michael Porter tarafından geliştirilen 5 Kuvvet Analizi yapılmasına destek olan “Sektör Rekabet Yapısı Şablonu” Bir sektörün kârlılığına etki eden unsurlar olan müşteriler, tedarikçiler, alternatifler, sektöre girme ihtimali olanlar ve sektördeki varolan firmaların kârlılığa olan etkisini inceliyor.

SEKTOREL PESTEL ANALİZİ ŞABLONU

Bir başka önemli stratejik veri şablonu ise PESTEL Analizi Şablonu. Politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, çevresel (doğal ve kültürel) ve legal ortamdaki durumu ortaya koyuyor. PESTEL Analizi Şablonu’ndaki verileri kullanarak yakın ve uzak gelecek hakkında bir öngörü yapmaya çalışıyoruz.

SWOT ANALİZİ ŞABLONU

Strateji tasarlarken kullanılan en popülar araçlardan biri de SWOT Analizidir. SWOT Analizi; firmanın, bölümün veya projenin özellikle yetkinlik ve kaynak açısından güçlü ve zayıf tarafları ile karşı karşıya olduğu fırsat ve tehditlerin bir listesini oluşturur.

İŞ STRATEJİSİ ŞABLONU

Bir firmanın, bölümün veya projenin stratejisini oluşturmak, çok sayıda konuda (strateji bileşeni) karar vermeyi gerektiriyor. İş stratejisinin bu kadar çok değişkenli olması, iş stratejisi oluşturmayı bir tasarım faaliyeti olarak ele almamızı gerektiriyor.

VİZYON ŞABLONU

Bir firmanın vizyonuna karar verirken vizyonu oluşturabilecek ana temalar bulunmalı ve vizyona karar verilmeli. Sonrasında seçilen vizyonu destekleyici unsurlar, zorlayıcı unsurlar ve firmayı vizyona götürecek 5 temel adım tespit edilmeli.
Referanslarımız
Toplam 33 Firma

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

X

Mentoro E-Bültenine Kaydolun

Mentoro’dan özgün blog yazıları, vaka analizleri, söyleşileri, haberleri ve daha fazlası ücretsiz olarak e-postanıza gelsin.