TÜRKİYE TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN ENDÜSTRİ 4.0 DURUM DEĞERLENDİRMESİ ve YOL HARİTASI

Milattan Önce 4000 yılına dayanan tarihi ile tekstil, dünyada insanlar tarafından imal edilen ilk tüketim mallarının başında gelmektedir. Bu nedenle sanayinin gelişim tarihi dahi, yüzyıllar boyunca dokuma tezgahlarında kullanılan teknolojiler üzerinden tanımlanıyor.

ZOR ZAMANLARDA İŞİMİZİ YÖNETMEK

21 Haziran'da gerçekleştirmiş olduğumuz "Zor Zamanlarda İşimizi Yönetmek Zirvesi" sonrası; şirket yönetimi, verimli finanse olabilme, krizi fırsata çevirme gibi zirvede verilen ana mesajları özetleyen bir dökümanı sizler ile buluşturuyoruz

FARKLI JENERASYONLARI DOĞRU ANLAMAK VE ETKİLİ YÖNETMEK

Şu anda birçok firmada 3 jenerasyon beraber çalışıyor. Ancak Y jenerasyona ait kişiler, diğer iki jenerasyondan belirli konularda ciddi farklılıklar gösteriyor. Söz konusu farklılıkları anlamak, Y jenerasyonunun firmalara bağlılığını ve verimliliğini artırmak için kritik.

YETENEK YÖNETİMİNDE VERİ KULLANARAK NELER YAPILABİLİR?

Yetenek yönetiminde veri kullanımı, özellikle İnsan Kaynakları yöneticilerinin bir süredir gündeminde olan bir konu. Ancak Türkiye’deki firmalara baktığımızda, bu konuda çok da ileri gidilemediğini görüyoruz. Bu konuya odaklı firmalar doğru verileri toplasalar bile, verilerden gerekli içgörüleri elde edip işe etkisini öngöremiyorlar.

YAPILAN İŞİ ANLAMLI KILMAK

Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda, çalışanlar için anlamlı bir iş yapmanın, aldıkları ücret, prim, terfi etme fırsatları, çalışma şartları gibi unsurlardan daha önemli olduğu tespit edilmişti. Zira yapılan işin anlamlı olması o kadar önemli ki, çalışanların motivasyonlarını, performanslarını, firmaya bağlılıklarını ve memnuniyetlerini diğer tüm unsurlardan daha fazla etkiliyor.

TÜRK İŞ DÜNYASININ %99'UNUN YANLIŞ KULLANDIĞI TERİM

“Sürdürülebilir rekabet avantajı için yeni fabrika yatırımlarımız olacak”, “Müşterilerimiz ile sürekli iletişimde olarak rekabet avantajı yaratıyoruz”, “Bu sene piyasaya süreceğimiz 4 yeni ürün ile rekabet avantajı sağlayacağız”, “İnsan kaynağımız bize rekabet avantajı sağlıyor” Yukarıda “rekabet avantajı” teriminin kullanımlarının hepsi yanlış veya eksik !

İŞE ALIMDA HİSLERİNİZE GÜVENMEYİN

2000 yılında Toledo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, işe alım kararlarının, görüşmelerinin ilk 10 saniyesinde oluşan fikirler doğrultusunda belirlendiği kanıtlandı. Bu şu demek oluyor: eğer daha önce birini işe aldıysanız, aday ile ilgili kararınız ilk 10 saniyede verdiniz ve geri kalan zamanı da verdiğiniz kararı doğrulamak ile geçirdiniz...

KONVANSİYONEL YAPILARI UNUTUN: YENİ DEVİR PLATFORM DEVRİ

Yeni devir platform devri. Amazon’dan Uber’e, Airbnb’den Google’a, Apple’dan LinkedIn’e, dünyanın en hızlı büyüyen ve yıkıcı etki yaratan birçok şirketi platform yapılara sahip. Söz konusu yapıların çoğunlukla herhangi bir üretim faaliyeti yok: bilgi ve kurallara dayalı yapılar. Platformlar, konvansiyonel yapılar gibi hedef müşteri gruplarına en uygun ürün ve/veya hizmet sunmak değil, en uygun tamamlayıcı ve kurallara sahip olmak zorundalar. Platform yapılarda, konvansiyonel yapılarda olduğu gibi, değerin her bir değer zinciri adımında üretildiği doğrusal bir değer zinciri yok..

BAŞARISINI SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN FİRMALARIN ORTAK ÖZELLİĞİ: SAHİPLENİLEN DAVA

Para kazanmak, kısa vadede patronlar için motive edici bir faktör olabilir. Peki ya çalışanlar ve hatta müşteriler için? Para kazanmak için çalışmak hiç kimse için yeterli bir sebep değil. Yaptığımız iş bizleri motive etmeli ve fayda yaratan bir şeyin parçası olarak hissettirmeli.

SANAL GERÇEKLİK İŞ HAYATIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik günlük hayatımızı ve birçok sektörü derinden etkileyecek, değiştirecek hatta bazı firmaları yok edecek. Sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmak isteyen firmalar söz konusu teknolojilerin etkilerini çok iyi anlamalı ve kendi işlerine entegre etmeliler.

YAPAY ZEKANIN GELECEĞE ETKİLERİ

Teknolojinin gelişmesi ile birçok alanda “daha fazlayı daha az ile yapma” durumuna geldik. Sanayide, servis sektöründe ve hatta özel hayatlarımızda gelişen teknolojilerden faydalanıyoruz. Önümüzdeki senelerde teknolojik gelişmeler katlanarak artacak.

BURSA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE GENEL BAKIŞ

Bursa gerek sanayi ve teknolojinin bir araya gelmesi gerek coğrafi konumu sebebiyle Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Bursa sanayisi hem üreten hem de ürettiğini ihraç eden konumuyla Türkiye ekonomisinin önemli yapı taşlarından birini oluşturuyor.

ÇALIŞAN DAVRANIŞLARINI NASIL DEĞİŞTİRECEĞİZ ?

Firma olarak neden yenilikçi bir ürün/hizmet yaratamıyoruz?Kârlılığımız neden çok düşük? Bunca gayretimize ve geri beslememize rağmen firmamızda neden silolar oluşuyor? Maliyetlerimizi düşük...

ŞİRKETLERİN SERMAYE YAPISI BOZULUYOR

Şirketlerde mali borçların artışı devam ederken, finansman giderlerini kontrol altına almayı başaramayan şirketleri bankalar tarafında zor günler bekliyor. Şirketler, gelişen piyasa koşulları içinde pazar paylarını arttırmak ve korumak için, maliyet ve getiri alanında mutlaka ekonomik aksiyonlar içinde olmak zorundadırlar.

BİR SONRAKİ UBER’İ NASIL YARATACAĞIZ?

Uber, Apple, Airbnb, Yelp, LinkedIn, MIT edX, Kickstarter gibi kurumların ortak özellikleri nedir? Hepsi son 10 yılda hayatımıza girmiş, “start-up” çılgınlığının içinde hızla büyümüş, değeri milyar dolarlar seviyesinde olan (geçtiğimiz günlerde Microsoft, LinkedIn’i 26.2 Milyar ABD Doları karşılığı alacağını açıkladı) başarılı şirketler.

B2C SADAKAT PROGRAMLARI GEREKLİ Mİ?

Yapılan bir araştırmaya göre yeni bir müşteri edinmek, varolan bir müşteriye yeni satış yapmaya göre şirketler için 5-10 kat daha maliyetli. Üstüne üstlük, varolan müşteriler yeni müşterilerden %67 daha fazla harcama yapıyor. Dolayısıyla varolan müşterilerde büyümek şirketler için çok daha karlı.

İFLAS ERTELEME NİÇİN ÇÖZÜM OLAMIYOR?

İflas erteleme ekonomik krizin güçlü hissedildiği piyasadaki dengelerin bozulduğu dönemlerde zor durumdaki şirketlerin faaliyetlerinin devamını sağlamak ve çözüm fırsatı yaratabilmek için TTK ve İİK’da geliştirilmiş bir yasal uygulamadır.

BÜYÜK VERİ ANALİZİ, GÖRSELLEŞTİRME VE RİSK YÖNETİMİ

Sosyal medya, nesnelerin interneti ve büyük veri devrimleri sayesinde bilginin var olan gücünün daha da ön plana çıkması iş yapma tarzımızı radikal bir şekilde gözden geçirmemizi gerektiriyor. Büyük şirketlerin büyük bir kısmı piyasadaki paylarını korumak ve bir adım öne geçebilmek için fark yaratmak zorunda olduklarının bilincinde.

NİKE VE BURBERRY’DEN DİJİTAL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

Rekabet avantajını, rakiplere göre göreceli olarak daha yüksek birim fiyat elde etmek ve/veya daha düşük birim maliyete ulaşmak olarak tarif ediyoruz. Her yeni teknoloji gibi dijital teknolojiler de, amacı rekabet avantajı elde etmek olan iş liderlerinin ilgisini çekiyor.

İŞ STRATEJİSİ GELİŞTİRMEK

Rekabet unsurlarının zayıf olduğu yeni bir işe başlarken bile zaman ve efor harcıyarak bir iş stratejisi oluşturmalısınız. Müşterilere hangi değerleri hangi fiyattan sunacağınız, kritik faaliyet, yetkinlik ve kaynakların neler olduğunu bilmek, birçok hayati konuda karar vermenizi kolaylaştıracak ve hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

YÜKSEK PERFORMANSLI ve SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ STRATEJİSİ TASARLAMAK

Liderleri iş stratejisinin ne olduğunu bilmedikleri, önemini kavramadıkları için firmalar, yoğun rekabet ile şekillenen ve sürekli değişen çevresel şartlar altında kârlılık kaybına uğruyor. Kolay anlaşılır ve etkin bir iş stratejisi geliştirme metodolojisinin olmaması da işleri zorlaştırıyor.

STRATEJİK BAŞARI İÇİN ASDECS KRİTERLERİ

İş stratejisi oluştururken 16 adet karar bileşeninin (hedef müşteri grupları, hedef müşteri gruplarına sunulacak değerler, değer – birim fiyat ilişkisi, stratejik yönler gibi karar konularının) içeriğini tespit etmek gerekiyor.
Referanslarımız
Toplam 33 Firma

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

X

Mentoro E-Bültenine Kaydolun

Mentoro’dan özgün blog yazıları, vaka analizleri, söyleşileri, haberleri ve daha fazlası ücretsiz olarak e-postanıza gelsin.