SORUN

Büyüyememe ve kârlılıkta düşüş tüm dünyada ciddi bir problem. Yüksek rekabet seviyesi, müşterilerin ve tedarikçilerin güçlenmesi, alternatiflerin gelişmesi, ürünün öneminin azalması ile birlikte müşteriye sunulan değerlerin öneminin artması, hızlı teknolojik gelişmeler, masraf artışları gibi faktörler firmaların uzun süre oldukları yerde saymalarını ve/veya finansal sıkıntıya girmelerini tetikliyor. Bu gibi durumlar kısa süreli olmadığında, sorunları doğru tespit etmek ve hızlı bir şekilde önlem almak gerekiyor.

ÇÖZÜM

MENTORO NE YAPABİLİR?

Dönüşüm / Yeniden Yapılanma

Dönüşüm / Yeniden Yapılanma projeleri “Teşhis”, “Rekabete Karşı Mevcut Pozisyon Analizi” ve “Geleceğin Yapılandırılması” olmak üzere üç aşamadan oluşur. Hizmetin amacı, iyiden mükemmele gitmek isteyen firmaların yanısıra, sıkıntıda/iflas eşiğinde olan firmaları da gün yüzüne çıkarmaktır. Her iki durumda da ilkemiz müşterilerimize hızlı ve dramatik değişimi yaşatmaktır.

“Teşhis” aşaması 2 – 3 hafta sürer ve firma 360 derece incelenerek varolan iş stratejisinin analizi, teknoloji geliştirme analizi, üretim yapısı analizi, tedarik zinciri yönetimi analzi, müşteri hizmetleri analizi, finansal yapı analizi, insan ve organizasyon kaynağı ve entelektüel ve ilişki kaynağı analizi yapılır.

“Rekabete Karşı Mevcut Pozisyon Analizi” aşaması yaklaşık 2 ay sürer ve firma EBITDA, katma değer, kaynaklara erişim kabiliyeti ve rekabet avantajı elde etme yolları analizi yapılır.

“Geleceğin Yapılandırılması” aşaması ise firmaya bağlı olarak 4 -8 ay arasında sürer. Şirket hissedar yapısı belirleme, yeni iş stratejisi belirleme, finansal yapı, 3-5 sene planları belirleme ve senaryo analizi, İK/OK yapısı ve yönetim modeli kurgulama ve kritik başarı faktörleri belirleme ve takip çalışmaları yapılır.

EKİP

Referanslarımız
Toplam 33 Firma

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

X

Mentoro E-Bültenine Kaydolun

Mentoro’dan özgün blog yazıları, vaka analizleri, söyleşileri, haberleri ve daha fazlası ücretsiz olarak e-postanıza gelsin.