WARBY PARKER

Gözlük çerçevesi sektöründe 100’ü aşkın marka var. Ancak, ürünlerin büyük çoğunluğu EssilorLuxottica firması tarafından tasarlanıp imal ediliyor.

FORWARD

En son doktor veya hastane ziyareti yaptığınız zamanı düşünün. Bekleme odalarında yarımşar saat beklemek, kan verirken damarınızı bir türlü bulamama sonucu kolunuzun birkaç kere delinmesi, kan ve idrar testi sonuçlarınızı 3 gün sonra almak, idrar testini koridorlarda elinizde taşımak zorunda kalmanın verdiği rahatsızlık, doktor çıkışı sigorta hizmetin yüzde kaçını karşılıyor diye merak ederek ve hatta sigorta firması ile tartışarak hastaneden ayrılmak...

ZIPLINE

Zipline, son yıllarda sosyal girişimler arasında en çok adını duyuran şirket olmasının yanısıra, insansız hava araçlarının (drone’ların) uygulamada kullanılan en başarılı örneklerinden biri.

DOMİNO’S PİZZA

2008 yılında Domino’s Pizza için işler pek de iyi gitmiyordu. Ciro ve kârlılık düşmüş, 2005 yılının Aralık ayında 24.20 ABD Doları olan hisse senetleri 3.03 ABD Dolarına kadar gerilemişti.

TESLA

Otomotiv sektöründe hiç tecrübesi olmayan birkaç kişi tarafından 2003 yılında kurulan Tesla’nın adını elektrikli otomobilleri ile son yıllarda çok duyar olduk.

BALKAN LOKANTASI

İstanbul’da Avrupa yakasında toplam 8 tane self-servis lokantası olan Balkan Restoran zincirinden alınacak çok ders var… Balkan Restoran 10 sene önce Cengiz ve Yıldız Balkan kardeşler tarafından kurulmuş.

CITIZENM

CitizenM Hollanda merkezli bir otel zinciri. İlk otelini Amsterdam’da 2008 yılında açan şirket, şu anda Glasgow, Rotterdam, Londra, Paris ve New York’ta da otellere sahip.

CEMEX

CEMEX, Meksika merkezli inşaat malzemeleri üreten (çimento, hazır beton vb.) ve dağıtımını sağlayan, çok uluslu bir firma. Aynı zamanda yıllık yaklaşık 15milyar ABD doları cirosu ile de sektörünün lideri.

EATALY

Eataly, 2004 yılında Torino, İtalya’da Oscar Farinetti tarafından kurulmuş, içinde süpermarket, lokanta, cafe ve pastane bulunduran geniş bir market. İlk marketini Torino’da açan Eataly’nin, halen 7 ülkede 30 ‘u aşkın mağazası var. Mağazaların herbiri binlerce m2 büyüklüğünde. İstanbul’daki mağazası Zorlu Center’da.

WEWORK

WeWork, 2010 yılında Amerika’nın New York kentinde kurulmuş, daha çok girişimciler, küçük işletmeler ve start-up’lar tarafından kullanılan paylaşılabilir ofis mekanları kiralayan bir firma.

CASPER

Muhtemelen yatak satan mağazalardan birine gidip, teker teker yatakların üzerine yatıp, seçenekleri üçe indirdiniz. Sonra o üç yatağın üzerine tekrar yatıp, aralarında en rahat, fiyatı en uygun ve anlayamadığınız ama vücudunuza iyi gelecek birçok özelliği içinde barındıran bir yatağı seçtiniz ve sipariş verdiniz.

LEFT SHOE COMPANY

Marka, uzakdoğu rekabeti ile sarsılan Finli ayakkabı imalatçısı Pomarfin’in yenilikçi bir atılımını temsil ediyor. Mağazalarında, kolay kullanımlı tarayıcılar ile müşterilerinin her iki ayağının da kalıbını alıp kişiselleştirilmiş ayakkabılar yapıyorlar.

CHIPOTLE

Firma kurucusunun, işe ilk başladığında, ikinci el malzemeler kullanarak gerçekleştirdiği lokanta dekorasyonu (parasızlıktan kaynaklanan bir mecburiyet), daha sonra çevreye katkı ve imaj kategorilerinde sunulan bir değer (fayda) olarak karşımıza çıkıyor. Firma, ikinci el malzeme kullanarak, daha az ağacın kesilmesine ve daha az enerjinin harcanmasına vesile oluyor.

TAŞIMA BANTLI SUŞİ LOKANTASI

Bu çarpıcı video, firmaların rekabet avantajı elde etmek için yaptıkları faydalı yeniliklere çok güzel bir örnek. Eğitimlerimizde de sıkça kullandığımız vakalardan biri.
Referanslarımız
Toplam 33 Firma

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

X

Mentoro E-Bültenine Kaydolun

Mentoro’dan özgün blog yazıları, vaka analizleri, söyleşileri, haberleri ve daha fazlası ücretsiz olarak e-postanıza gelsin.